""سال جهش تولید""

عناوین مهم

تازه های فنی و حرفه ای
نخستین جشنواره فیلم کوتاه مهارتی


تازه های فنی و حرفه ای


سال نگار 1398

ورود اعضاء
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]

خبر خوان

اخبار
گزارشها، مطالعات و مقالات پژوهشی
سبز سازی مراکز آموزش فنی و حرفه ای

 منبع : UNEVOC

 نويسنده : اصغر فیضی، عباس کریمی، ملیحه خیرالهی    ایمیل : asgharfeizi@yahoo.com

 نوشته شده در تاريخ : 1398/02/31   ( آخرين ويرايش : 1398/03/01 )

سبزسازی آموزش های فنی و حرفه‌ای

راهنمای کاربردی برای موسسات و مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای

 

نظام­های آموزش فنی و حرفه­ای در تجهیز جوانان و بزرگسالان به مهارت­های موردنیاز برای اشتغال، کار شایسته، کارآفرینی و یادگیری مادام­العمر نقش مهمی ایفا می­کنند. در فضا و زمینه کنونی توسعه، آموزش­های فنی و حرفه­ای می­توانند جوانان را به مهارت­های موردنیاز برای دسترسی به دنیای کار ازجمله؛ مهارت­های خوداشتغالی مجهز کند. به­علاوه آموزش­های فنی و حرفه­ای می­توانند پاسخگوی تقاضاهای مهارتی در حال­تغییر شرکت­ها و مجامع صنعتی و صنفی را بهبود، و بهره­وری و سطح دستمزد را افزایش دهند. به عبارتی، آموزش­های فنی و حرفه­ای موانع محدودکننده برای دسترسی به دنیای کار را کاهش می­دهند.

با گسترش دامنه موضوع "پایداری" در چشم­انداز موسسات و مراکز و افزایش فرصت­ها برای ایجاد ظرفیت­های بیشتر در صنایع، صنوف و دیگر ذینفعان آموزشی، اجرای "آموزش برای توسعه پایدار/ ESD" در آموزش­های فنی و حرفه­ای می­تواند به­عنوان ابزار توانمندسازی برای تحول در موسسات و مراکز آموزش­ فنی و حرفه­ای مدنظر قرار گیرد. در نتیجه، "آموزش برای توسعه پایدار" درآموزش­های فنی و حرفه­ای ابزاری پیشرفته برای تجهیز جوانان و بزرگسالان به مهارت­های موردنیاز در دنیای در حال تغییر مشاغل می­باشد و این می تواند شامل الزامات دانشی و شایستگی برای گذر از اقتصاد معمولی به اقتصاد سبز باشد. بنابراین "آموزش برای توسعه پایدار" امری ضروری برای موسسات و مراکزی است که قرار است این الزامات را به افراد آموزش دهند و آنان را تربیت کنند.

از طرفی، قوانین و مقررات بالادستی شامل؛ اصل پنجاهم قانون اساسی که بیان می‌دارد "در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط‌زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه‌ی عمومی تلقی می‌شود. ازاین‌رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن‌که با آلودگی محیط‌زیست یا تخریب غیرقابل‌جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.» و ماده 38، بخش 9 "قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران: محیط زیست و منابع طبیعی"، نیز ما را به حرکت به سوی توسعه پایدار ملزم می­کند.

در این راستا، آموزش­های فنی و حرفه­ای می­تواند نقش مهمی در کمک به گذر به سمت توسعه پایدار بویژه اقتصاد کم-کربن و جامعه­ای منطعف با اقلیم داشته­باشد. به­علاوه نباید فراموش کرد که جذاب­تر کردن آموزش­های فنی و حرفه­ای برای کارآموزان، جوامع، صنوف، صنایع و بنگاه­ها از طریق ارتقای مهارت­های سبز تنها با "سبزسازی موسسات و مراکز آموزش­های فنی و حرفه­ای/ Greening TVET" انجام می­شود.

لذا مرکز تربیت مربی و پژوهش­های فنی و حرفه­ای به عنوان یک مرکز راهبردی در آموزش نیروی انسانی متخصص و یکی از مراکز یونیوک/ UNEVOC(مرکز بین­المللی تخصصی در حوزه آموزش­های فنی و حرفه­ای)، کتابچه راهنمای "سبزسازی آموزش­های فنی و حرفه­ای" را با هدف "آموزش برای توسعه پایدار" و ترویج فرهنگ مهارت­آموزی سبز ترجمه و بومی سازی نموده است.

این کتابچه براساس یک رویکرد کل­گرا (مخاطب آن شامل سیاست گذاران، مدیران و کلیه کارکنان آموزشی، پژوهشی و پشتیبانی مراکز و موسسات آموزش­های فنی و حرفه­ای) و بصورت فرآیند گام  به گام و کاملا کاربردی با هدف سبزسازی مراکز و موسسات آموزش فنی و حرفه­ای نگاشته شده است.

کتابچه راهنمای حاضر علاوه بر مقدمه دربرگیرنده 1.حوزه های ده­ (10) گانه اقتصاد سبز در ایران، 2.پنج (5) رویکرد پایداری در مراکز و موسسات آموزش­ فنی و حرفه­ای، 3.چهار (4) مرحله اصلی برای سبزسازی موسسات و مراکز آموزش­ فنی و حرفه­ای، و در نهایت 4. چارچوب نظارت و ارزیابی بر سبزسازی آموزش­های فنی و حرفه­ای می­ باشد.

امید است خوانندگان این مجموعه، بر اساس شرایط مرکز و موسسه آموزشی مربوطه، ضمن عمل به راهنمای حاضر، ما را از نظرات و پیشنهادات سازنده محروم نکنند و به علاوه پروژه­ها و فعالیت­های موفق و مرتبط با سبزسازی انجام گرفته در مراکز و موسسات آموزشی خود را به صورت دوره­ای به این مرکز اعلام نمایند تا نمونه­های موفق در چاپ بعدی اضافه گردد و دیگران نیز از تجربیات شما استفاده کنند.

 


Education for Sustainable Development

Greening  technical and vocational education and training

International center for technical and vocational  education and training of the UNESCOType the text here

امتیازدهی

پیوندها

جستجو
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب

اوقات شرعی

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1055
 بازدید امروز : 1465
 کل بازدید : 12985589
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/4063
© tvto-itc.ir . All rights reserved.